Botoks, czyli medycyna w walce o nasze piękno

Botoks - walka o gładką skórę

Każda z nas pragnie czuć się dobrze ze swoim ciałem. Zdrowo się odżywiamy, regularnie ćwiczymy, staramy się, aby nasz sen trwał minimum 7 godzin dziennie. Co jednak jeszcze możemy zrobić dla siebie i swojego dobrego samopoczucia, jeśli już jakiś czas temu wkroczyłyśmy w dojrzałość, a wciąż chcemy czuć się pewnie i atrakcyjnie? Mijające lata to nie tylko mądrość, zdobyte doświadczenie i spełnienie w życiu zawodowym oraz prywatnym, ale też zmęczenie, nieprzespane noce i coraz bardziej widoczne oznaki utraty młodości.

Kiedy zaczną się zmarszczki

Bruzdy, fałdy, rysy, załamania i nierówności to nieuchronny efekt starzenia się skóry. Ich obecność psuje nie tylko wygląd twarzy, ale też – a może przede wszystkim – niekorzystnie wpływa na naszą psychikę. Zmarszczki mimiczne, bo to o nich mowa, powstają pod wpływem grymasów towarzyszącym emocjom – śmiechowi, złości czy zdziwieniu. Młoda skóra potrafi długo się im opierać – jest jędrna, sprężysta i szybko wraca do idealnego stanu. Jednak z wiekiem włókna kolagenowe, które ją podtrzymują, tracą swą elastyczność i zmarszczki zaczynają się pogłębiać. Początkowo te w kącikach oczu tzw. kurze łapki, następnie między brwiami (lwia zmarszczka) oraz na czole. Z czasem jednak całą twarz zaczyna pokrywać gęsta siateczka coraz bardziej widocznych linii i kresek, które nadają twarzy smutny wyraz oraz wiele są w stanie powiedzieć o naszym wieku.

Chcąc wyglądać nadal młodo i atrakcyjnie szukamy coraz bardziej radykalnych środków – nie wystarczają już kremy z górnej półki, masaże i specjalistyczne ćwiczenia. Jednak co mają zrobić ci, dla których operacja plastyczna to absolutna konieczność? Otóż jest ratunek! Zastrzyki z botoksu!!! I choć jego definicja może przerażać:

BOTOKS – neurotoksyna (toksyna botulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridum botulinum; trucizna wykorzystywana w medycynie do leczenia schorzeń związanych z przykurczem mięśni, tikami, zezem i kurczem powiek, nadpotliwości oraz migrenowych bólów głowy,

to powodzenie jakim cieszy się od początku XXI wieku, kiedy to zaczęto go używać do wygładzania zmarszczek, jest powodem zadowolenia zarówno dla lekarzy jak i pacjentów.

Jak działa botoks?

Jak działa? Otóż jego głównym zadaniem jest chwilowy paraliż mięśni – tracą one wtedy możliwość kurczenia się, co w rezultacie prowadzi do niemarszczenia się skóry, która je przykrywa. Czary mary i zmarszczki znikają. Jakież to proste! Jednak już na początku kuracji warto zdać sobie sprawę, że jeden zabieg to często za mało. Osoby w wieku 40-tu, czy 50–ciu lat, które stosują zastrzyki z botoksu (jest to wiek najbardziej odpowiedni na tego typu terapii) potrzebują najczęściej serii zabiegów, które należy powtarzać co kilka miesięcy.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo stosowania botoksu, to będzie ono zapewnione pod warunkiem wstrzykiwania go przez uprawnioną do tego osobę – dermatologa lub chirurga plastycznego, który dobierze dawkę preparatu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zmarszczki jednak nie znikną od razu – toksyna bowiem zaczyna działać dopiero po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, natomiast efekt staje się zauważalny po mniej więcej tygodniu. Tyle czasu potrzeba, by botulina podziałała na włókna nerwowe i unieruchomiła mięśnie. Skóra wygładzi się stopniowo, dzięki czemu poddająca się zabiegowi osoba ma czas przyzwyczaić się do następujących zmian.

Wady

Wady botoksuDroga do pięknej, gładkiej i młodo wyglądającej skóry stoi otworem, jednak działanie botoksu, tak jak każdej substancji, może mieć skutki uboczne. Wstrzyknięcie toksyny sprawia, że na skórze zostają takie same ślady jak po każdym zastrzyku, a przy bardzo wrażliwej skórze nawet lekkie obrzęki. Przez kilka godzin po zabiegu trzeba też pozostać w pozycji pionowej – nie kłaść się ani nie nachylać. Aby uniknąć poważniejszych kłopotów, jeszcze przez dobę należy unikać wszystkiego, co mogłoby wpłynąć na wzrost ciśnienia krwi: solarium, kąpiele słoneczne, sauna, ćwiczenia sportowe, masaż.

Błędne dobranie wstrzykiwanej dawki może porazić rozległe partie twarzy albo doprowadzić do efektu asymetrii (np. jedna brew wyżej, druga niżej), czy ograniczenia mimiki – jednak jest to rzadkie zjawisko. Kobiety, które przechodziły już operację liftingu twarzy, powinny poważnie zastanowić się nad zabiegiem, gdyż operowane wcześniej tkanki mogą reagować inaczej niż te nietknięte.

Mówiąc o minusach trzeba również wspomnieć o cenie. Zabieg jest kosztowny (cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych), a specyfika jego działania sprawia, że dla utrzymania pożądanego efektu trzeba go systematycznie powtarzać. Efekt maski, który uzyskuje się, gdy zabiegowi poddawana jest naraz cała twarz, może zostać zniwelowany tylko poprzez liczne i częste wstrzyknięcia.

Zalety

zalety botoksuSą i plusy! Paradoksalnie zaletę stanowi cena, bowiem wstrzyknięcie botoksu jest zdecydowanie tańsze od operacji plastycznych oraz mniej inwazyjne dla organizmu będąc jednocześnie równie skuteczne. Działanie na głębokie zmarszczki na czole, między brwiami i w kącikach oczu zadowala nawet najbardziej wymagających klientów klinik chirurgicznych. Również szybki powrót do aktywnego życia, w kilka minut po wstrzyknięciu botoksu można nałożyć makijaż i normalnie funkcjonować, sprawia, że tak wiele osób się na niego decyduje.

Botoks staje się powoli synonimem piękna, atrakcyjności i młodości. Już nie tylko Hollywood korzysta z tego, jak na razie, najdoskonalszego specyfiku zwalczającego zmarszczki. Warto korzystać z dobrodziejstw medycyny, jednak należy to robić z dużą ostrożnością i rozwagą.

Autor: Katarzyna Marusiak