Historia zająca wielkanocnego

Zajączek wielkanocny

Wielkanoc jest świętem upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, które przepełnia symbolika. Baranek stanowi symbol przezwyciężenia zła, a jajka życia i odrodzenia. W koszyczku lub wśród wielkanocnych ozdób pojawia się również zajączek. W Biblii nie ma o nim wzmianki, więc skąd się wzięła jego obecność w naszych domach w tym uroczystym czasie?

Zając w starożytnym Egipcie

Wzmianek o symbolicznym znaczeniu zająca można się doszukać w starożytnym Egipcie. Zgodnie z mitologią Izyda będąca boginią miłości i ogniska domowego miała swój udział w zmartwychwstaniu Ozyrysa, który był jej mężem. Egipski bóg odrodził się pod postacią zająca, dlatego zwierzę było postrzegane jako symbol zmartwychwstania. Wierzenie przeniknęło z czasem na tereny Imperium Rzymskiego.

Wierny towarzysz bogini Ēostre

Zając towarzyszył też Ēostre – bogini wiosny, od której wywodzi się angielska nazwa Wielkanocy, czyli Easter. Był postrzegany jako święte zwierzę symbolizujące płodność i przyrodę budzącą się do życia. Właśnie dlatego w tradycje wielkanocne kultury germańskiej wpisał się zwyczaj poszukiwania barwnych jajek pozostawionych przez zajączka w ogrodzie. W Stanach Zjednoczonych w XVIII wieku popularna stała się bajka o wielkanocnym zajączku składającym świąteczne jajka, które chował w ogrodzie. Był to efekt osiedlenia się na terenach Pensylwanii niemieckich emigrantów. Również Niemcy jako pierwsi stworzyli jadalnego zająca. Zajączki z ciasta lub cukru po raz pierwszy pojawiły się na rynku w 1800 roku.

Rozbieżne teorie

Jak doszło do tego, że wielkanoc w Polsce jest okraszona obecnością zajączka? Właściwie nie do końca wiadomo. W ogóle w kwestii pojawienia się tej wielkanocnej postaci w Europie krążą różne teorie. Jedna wiąże się ze zwyczajem płacenia podatków w naturze, a inna dotyczy powiązania zająca z wiosną – według niej jest postrzegany jako symbol wiosny. Być może zajączek wielkanocny jest obecny w domach właśnie w tym czasie, ponieważ w przeszłości w Anglii po świętach odbywała się inauguracja sezonu polowań na zające. Trudno odpowiedzieć, skąd naprawdę wziął się uwielbiany przez dzieci zajączek. Jeżeli chcesz, aby święta były doskonałe, pamiętaj nie tylko o pysznych potrawach i wypełnionym po brzegi koszyczku, ale również o sprawieniu bliskim niespodzianki. Wspólne poszukiwania zajączków i jajek z czekolady schowanych w ogrodzie lub nawet w domu dostarczą mnóstwa przyjemności nie tylko najmłodszym. Jeśli myślisz, że Twoje finanse ucierpią w świątecznym czasie, pomyśl o niewielkiej i szybkiej pożyczce online, którą proponuje np. MoneyMan.

Czekoladowa rzeźba zająca w Księdze Rekordów Guinnessa

Gigantyczny zajączek wielkanocny z czekolady najpierw powstał za sprawą firmy Duracell jako staranne odwzorowanie zająca z jej reklam. 3-tonowy gigant znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa, ale obecnie na pierwszym miejscu w tej kategorii króluje zajączek ważący 3,85 tony. Największy czekoladowy zajączek został stworzony przez brazylijską firmę Senac-RS.