Magia wełny

Wełna i jej ekologiczne właściwości

Z dnia na dzień temperatura za oknem spada w dół o kolejne kreski, a my z desperacją szperamy w szafie w poszukiwaniu cieplejszych swetrów. Niektórzy z obawą przyjmują wiadomość, że najbliższa zima ma być jedną z najsroższych – oby nie najdłuższych. Jednak zima potrafi być piękną porą roku, nie tylko ze względu na bożonarodzeniowe święta czy dłuższy urlop lub ferie. Aby dostrzec jej urok musimy tylko wyjść z domu i odważyć się stanąć twarzą twarz z mrozem, który niejednego skutecznie odstrasza od zimowych spacerów. 

A przecież wystarczy tylko ciepło i mądrze się ubrać! Od zarania wieków nasi przodkowie doceniali naturalne wełniane swetry, dziergane na drutach przez nasze babcie.

Naturalna tkanina

Obecnie na rynku spotykamy różnorakie tkaniny: syntetyczne, półsyntetyczne z domieszkami różnych dodatków mniej lub bardziej naturalnych. A może warto by było postawić na coś całkowicie naturalnego i ekologicznego, przy tym bardzo ciepłego? Na przykład na… WEŁNĘ! Produkt w 100% przyjazny dla człowieka i o wysokiej jakości, bo pozyskiwany w naturalny sposób z włosa owiec, lam, wielbłądów oraz np. kóz. Na Bliskim Wschodzie produkty wełniane o charakterystycznych cechach takich jak karbikowatość, łuskowatość oraz zawartość lanoliny – doceniano już w starożytności!

Właściwości wełny

Wełna jest doskonałym izolatorem pomiędzy naszym ciałem, a temperatura zewnętrzną. Posiada zdolność do zwijania się i samozaciskania włókien – tworząc w ten sposób miliony maleńkich komór, które zatrzymują w sobie powietrze, a dodatkowo odprowadzają wilgoć co sprawia, że chroni nas przed zimnem w zimie i paradoksalnie jest też doskonała na upały!

Wełna absorbuje do wnętrza włókien do 35% wilgotności, co oznacza, że w przeciwieństwie do innych tkanin – nawet jeśli będzie częściowo mokra – nie będzie to dla nas bezpośrednio odczuwalne. Te właściwości znalazły szczególne uznanie u sportowców oraz zwolenników aktywnego trybu życia. Jeśli złapie nas deszcz w czasie jesiennej przechadzki w wełnianym swetrze, skomplikowana pajęczyna włókien zadziała jak termos na ciele i utrzyma wilgoć z dala od skóry, przez co zmoknięcie nie będzie tak przykrym uczuciem, jak w syntetycznym palcie.

Dzięki wysokiej sprężystości włókna wełny nie podlegają zgnieceniom, stanowią idealną alternatywę dla tych, którzy nie lubią używać żelazka. Obok niesamowitej elastyczności cechują ją również olbrzymia wytrzymałość: włókno wełniane może być zginane więcej niż 20 tysięcy razy (!) bez widocznych uszkodzeń.

Dodatkowo łuskowatość wełnianych włókien posiada pewne właściwości samooczyszczające. Odporna jest na pochłanianie zapachów, kurz i zabrudzenia, przez co nie wymaga tak częstego prania, jak inne materiały.

Mówi się również o zdolnościach wełny do zapobiegania szkodliwemu promieniowaniu UV.

Do budowy domów

Ze względu na swoje właściwości wełna jest używana również jako izolator w budownictwie. Do tych celów stosuje się najczęściej wełnę owczą. Do wyprodukowania tego typu izolacji – całkowicie naturalnej – potrzebne jest mniej niż 15% energii potrzebnej do produkcji takiej samej izolacji, ale z wełny szklanej. Można powiedzieć, że wełna owcza została zaprojektowana przez sama naturę – aby oszczędzać energię. Jest materiałem odnawialnym –  może być powtórnie użyta do produkcji, nie wyczerpuje ozonu oraz jest w 100% biodegradowalna. Dodatkowo wełna ma właściwości samogasnące – na wypadek pożaru wełniana izolacja domu nie rozprzestrzenia ognia. Tworzy również doskonałą barierę akustyczną od dźwięków powietrznych i uderzeniowych przez co znacząco redukuje dźwięki w budynku.

Wełna dla zdrowia

Nie sposób pominąć zdrowotnych właściwości wełny. Od dłuższego już czasu stosowana jest w rehabilitacji leczniczej, jak i profilaktyce zwłaszcza przy urazach kręgosłupa, w chorobach krążenia i nerwobólach.

Wełna zamienia negatywną dla nas jonizację dodatnia na ujemną – przez co polecana jest szczególnie dla alergików. Zawarta w włóknach lanolina (naturalny tłuszcz zwierzęcy) eliminuje możliwość powstawania bakterii czy roztoczy. Poprzez wspomniane już właściwości higroskopijne eliminuje problem pocenia się, przegrzania czy wyziębienia – używana np. jako pościel – zapewnia tym samym zdrowy i spokojny sen. Decydując się więc na pościel lub odzież wełnianą dbamy o zwiększenie odporności organizmu oraz zmniejszenie bólów mięśniowych. Wełna ma właściwości antyreumatyczne (dzięki lanolinie), pobudza zakończenia nerwowe, zmniejsza ryzyko zawału serca i poprawia ukrwienie mózgu oraz krążenie krwi. Te ostatnie na skutek mikromasażu, jaki wełna wywołuje w zetknięciu ze skórą.W przemyśle odzieżowym na szczególne uznanie zasługuje wełna merynosowa, traktowana jako drogi surowiec – produkt z wyższej półki (najczęściej oznaczany na metkach jako „merino wool”). Dla tych, których szczególnie denerwuje charakterystyczne „gryzienie” wełny ten jej typ jest szczególnie polecany jako miękki i puszysty. Merino wełna zawdzięcza swoje specyficzne cechy warunkom w jakich żyją owce w nią „odziane”: w zimie w temperaturach do -20 stopni a w lecie nawet do 40.

Następnym razem kupując sweter czy jakikolwiek inny produkt – lepiej dłużej się zastanowić i przeanalizować rodzaj surowca, z którego jest wytworzony. Czasem warto zainwestować w wygodę, świeżość i komfort, który wyprodukowała dla nas sama natura, a który na nowo wchodzi do modowych łask…

Autor: Sabina Słowińska