Pielęgnacja twarzy – naturalne metody

Pielęgnacja twarzy w naturalny sposób

Nasza cera jest swego rodzaju wizytówką nas samych. Zwłaszcza kobiety pragną posiadać nieskazitelna skórę, gdyż wpływa to na ich samoocenę i ogólne samopoczucie. Mało jest jednak kobiet, które posiadają idealną twarz i nawet modelki walczą z jej niedoskonałościami. Pielęgnacja twarzy jest mozolna, nie zawsze efektywna i bardzo kosztowna.

Wiele marek kosmetycznych proponuje coraz nowsze, ulepszone rozwiązania na pozbycie się wszystkich problemów z cerą! Niestety rezultaty często widać w małym stopniu, bądź są krótkotrwałe, a nasze kłopoty powracają niczym bumerang…

Pielęgnacja twarzy – chemia a natura

Pielęgnacja twarzy nie jest prosta, ponieważ wiele kremów, maseczek, toników etc. posiada substancje uczulające, pestycydy, konserwanty, czyli takie składniki, które dla naszej cery nie są obojętne. Warto zatem zwrócić uwagę na komponenty, z jakich składają się kosmetyki przez nas używane. Najlepiej jest postawić na składniki naturalne. To one posiadają najwięcej elementów odżywczych. Dlatego skuteczna pielęgnacja twarzy może zostać rozpoczęta od wykorzystania “apteczki babci”, bądź składników kuchennych, zgodnie z zasadą, że to, co nakładamy na cerę, powinno nadawać się także do jedzenia. Poniżej kilka sposobów na pielęgnację twarzy wprost z naszych kuchni!

Pielęgnacja twarzy – olejowanie

Zamiast środków chemicznych do demakijażu mogących podrażnić cerę i zaburzyć jej naturalne pH, możemy stosować oleje naturalnego pochodzenia. Takich olejów możemy używać do pielęgnacji twarzy jako maseczki, bądź jako alternatywę dla kremu pielęgnacyjnego.

Olejowanie twarzy jest bezpieczne dla każdego rodzaju cery – od atopowej po trądzikową. Ważne, aby wybrać odpowiedni olej do swojego typu skóry. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę m.in.: olej lniany, z awokado, jojoba, z pestek winogron itp. Posiadają one nieco inne działanie, jednak bez obaw możemy wypróbować każdy z nich, aby znaleźć swojego faworyta. Olejowanie twarzy posiada szerokie spektrum działania na cerę – pomoże wygładzić twarz, uszczelnić naczynia krwionośne, a także wyregulować wydzielanie sebum. Ważne, aby olej, którego używamy do pielęgnacji twarzy był naturalny, najlepiej tłoczony na zimno i nierafinowany.

Do demakijażu świetnie sprawdzi się oliwa z oliwek. Poradzi sobie nawet z najtrudniejszym makijażem, jest delikatna dla skóry twarzy, dodatkowo ją nawilży i ujędrni. Nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jej stosowania. Nie muszą jej się obawiać osoby z trądzikiem, gdyż w ramach zasady “tłuszcz rozpuszcza łuszcz” nie tylko zmyje makijaż, ale także wspomoże walkę z niedoskonałościami. Jedynym minusem może być nieporęczność stosowania oliwy, dlatego warto przelać jej odrobinę do mniejszego pojemnika.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, możemy wybrać odpowiedni dla siebie olej. Jednym z bardziej uniwersalnych jest olej kokosowy. Ważne, aby wybierać oleje spożywcze, a nie kosmetyczne, gdyż te drugi są “wzbogacane” o niekorzystne konserwanty i inne substancje chemiczne. Olej kokosowy złuszcza martwy naskórek, pomaga odbudować warstwę lipidową. Przyspiesza także gojenie ranek (także tych trądzikowych) czy śladów po ukąszeniu przez owady. Cera staje się bardziej elastyczna, napięta, dodaje jej więcej blasku, przez co wyglądamy młodziej. Co więcej olej kokosowy można stosować także jako maseczkę na włosy – będą bardziej odżywione i lśniące!

Pielęgnacja twarzy poprzez domowe maseczki

Maseczkę możemy wykonać w domu w ciągu kilku minut, a składniki zazwyczaj znajdziemy bez potrzeby wychodzenia z domu!

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych, jednak potrafiącej zdziałać prawdziwe cuda, jest maseczka z cynamonu. Przygotowuje się ją ze sproszkowanego cynamonu, bądź najlepiej ze świeżo startej laski cynamonu z dodatkiem wody mineralnej, opcjonalnie jogurtu naturalnego (pomaga złagodzić pieczenie). Można dodać także miód.

Maseczka działa jak peeling, usunie martwy naskórek, zanieczyszczenia ze skóry, zaskórniki, wągry i inne niedoskonałości. Taka pielęgnacja twarzy nadaje się do skóry problematycznej, zdecydowanie nie powinny stosować jej osoby o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień i naczynkowej. Cynamon jest silnym środkiem odkażającym, ale także podrażnia skórę, przez co, do nawet paru godzin po stosowaniu maseczki, cera będzie zaczerwieniona. Maseczka od chwili nałożenia może piec (stąd wspomniana kontrowersja), dlatego jeśli pieczenie jest nieznośne, należy ją zmyć. Warto ją wykonywać, jeśli mamy wolny wieczór i nie planujemy tego dnia randki!

Bezpieczną maseczką, którą można wykonywać o każdej porze doby jest maseczka z jogurtu. Możemy go nałożyć na twarz nawet rano przed wyjściem z domu. Jogurt (naturalny, grecki) jest bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. Pielęgnacja twarzy poprzez maseczkę z jogurtu świetnie rozluźnia, tonizuje twarz, uelastyczniając ją oraz bardzo dobrze ją nawilża. Do jogurtu możemy stosować preferowany dodatek np. miód (rozjaśnia i nawilża), ogórek (oczyszcza i rozjaśnia) czy banan (nawilża i detoksykuje). Każdy z tych dodatków dostarczy cerze cenne składniki odżywcze.

Pielęgnacja twarzy a domowe toniki

Jednym z najpopularniejszych toników naszych babć był tonik z rumianku. Nie ma co się temu dziwić, gdyż rumianek posiada zbawienne działanie na naszą cerę, a przygotowanie tego toniku jest wręcz dziecinnie proste. Wystarczy kwiaty rumianku (najlepiej kupić w sklepie ze zdrową żywnością, bądź w aptece) zalać wrzątkiem (ok. pół szklanki) i ostudzić. Pielęgnacja twarzy takim tonikiem jest bardzo prosta – wystarczy przemywać twarz wacikiem nasączonym wywarem. Rumianek oczyszcza cerę, działa łagodząco na podrażnienia, łagodzi obrzęki, opuchnięcia oczu oraz ją rozjaśnia.

Kolejną metodą na przygotowania toniku jest mleko, które posiada mnóstwo witamin (A, D, E i z grupy B) oraz makroelementów (wapń, fosfor, magnez, potas). Dzięki temu mleko przyspiesza regenerację naskórka, ponadto posiada działanie wygładzające i ujędrniające. Do mleka można dodać według uznania np. spirulinę (zwęzi pory).

Kolejną propozycją na skuteczną pielęgnację twarzy jest tonik z cytryny. Wystarczy kilka plasterków wrzucić do przegotowanej wody, bądź wody mineralnej. Cytryna świetnie rozświetla cerę i tonizuje ją. Pomaga także zwalczać zaskórniki i rozjaśnić przebarwienia.

Pielęgnacja twarzy i ciała – peeling

Najpopularniejszym z domowych sposobów na złuszczanie naskórka jest peeling kawowy i peeling z płatków owsianych

Peeling kawowy jest najprostszym sposobem, żeby ujędrnić i uelastycznić skórę, a dodatkowo lekko ją natłuścić. Peeling przygotowujemy z fusów od kawy ziarnistej i oleju kokosowego. Po zmieszaniu możemy nałożyć powstała masę na całe ciało, także na twarz, jednak należy wykonywać bardzo delikatny masaż.

Łagodniejszy dla cery jest peeling z płatków owsianych. Przygotowuje się go z całych płatków, bądź ze zmielonych w młynku. Wystarczy dodać do nich odrobinę wody lub mleka, trochę miodu i soku z cytryny.

Jedynym minusem obu rodzajów peelingu jest nieco ubrudzony prysznic czy umywalka. Jednak stosując naturalne składniki mamy pewność, że do naszego organizmu nie zostaną wchłonięte niechciane, szkodliwe substancje, które mogę mieć niekorzystny wpływ nie tylko na naszą cerę, ale także na cały organizm.

Autor: Natalia Mielicka